Bliv abonnent
Annonce

Digital lovgivning ændrer rollen for både politikere og embedsmænd

Foto: /ritzau/Liselotte Sabroe
7. september 2018 kl. 03.00

Det stiller nye krav til politikerne, og det stiller nye krav til embedsmændene om at servicere politikerne, så de kan efterleve det ønske.

Christian Plaschke
Kontorchef, Center for analyse og policy, Digitaliseringsstyrelsen

Hos Center for analyse og policy i Digitaliseringsstyrelsen har de til opgave at hjælpe embedsværket i gang med at tænke digitalt, når der skal laves ny lovgivning.

Fra 1. juli i år skal al ny lovgivning nemlig være digitaliseringsklar – altså understøtte automatisk sagsbehandling og bruge den tilgængelige data bedst muligt.

Som kontorchef i Center for analyse og policy sidder Christian Plaschke helt tæt på arbejdet. Han har blandt andet været med til at gennemgå regeringens lovkatalog for det kommende folketingsår for at identificere, hvor det kan være nødvendigt at være særligt opmærksom.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026