Fagforeninger raser over datalæk

Det er dybt uansvarligt, at Forsvaret ikke har styr på noget så vigtigt som de ansattes personlige data, når de udsendes.
Jesper K. Hansen
Formand for Centralforeningen for Stampersonel
Mens store dele af Danmark var på vej på påskeferie bekendtgjorde Forsvaret fredag 12. april om eftermiddagen, at man havde et muligt datalæk af oplysninger om Forsvarets medarbejdere, der var udsendt i eller på tjenesterejse til Mellemøsten i perioden fra slutningen af 2012 til udgangen af 2016.
I alt drejer det sig potentielt om flere end 3.000 medarbejdere, hvis personlige oplysninger i form af for eksempel navn, cpr-nummer, pasnummer og billede kan være blevet kompromitteret. Datalækket kan også have ramt personer uden for Forsvaret. Det kan eksempelvis være besøgende ved Forsvarets missioner i regionen i perioden.
Skrue tiden tilbage
Nyheden om datalækket bliver ikke vel modtaget hos dem, der organiserer mange af Forsvarets ansatte.
Indsigt
Lisbeth Knudsen73 årI dag
Strategidirektør, Altinget og Mandag Morgen, formand, Niras, Odense Symfoniorkester og Rønnow, Leth og Gori Arkitekter, Foreningen TjekDet, Medlem af bestyrelsen, Velux Fonden, Sjællandske Medier og Health Tech Hub Copenhagen.
Finn Kensing76 år8. juni
Professor emeritus, dr. scient., Datalogisk Institut, Københavns Universitet
Søren Bregenholt55 år8. juni
Chef for forskning og udvikling, Novo Nordisk, fhv. bestyrelsesformand, Medicon Valley Alliance
- Karina Lorentzen Dehnhardt spørgerHvilke initiativer vil ministeren tage, så Danmark også får ført sager mod techgiganterne?

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
- B 84 Anvendelse af kunstig intelligens i forbindelse med behandling af ansøgninger om dansk indfødsret (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- L 111 Lov om supplerende bestemmelser til forordningen om kunstig intelligens (Digitaliseringsministeriet)1. behandling
- L 96 Lov om leje (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på
















