Mange revisorer bøvler med digital indberetning til det offentlige

20. november 2018 kl. 04.00
Jeg forstår godt, at virksomhederne kan have svært ved at forstå, hvorfor myndighederne ikke kan finde ud af at bruge oplysningerne mere end en gang.
Torsten Schack (V)
Erhvervsordfører
Et stort flertal af de danske revisorer bruger mere tid på at indberette oplysninger til det offentlige, end de gjorde for tre år siden.
Fakta
Det foreslår revisorerne selv
Her er de svar, revisorerne giver, når de bliver spurgt, hvad der bedst kan bidrage til at reducere byrder ved indberetninger til det offentlige. De har i undersøgelsen kunnet vælge op til tre svar.
- Øget fokus på brugervenligheden af indberetningsløsninger (55 %)
- Højere "genbrug" af data på tværs af myndigheder (50 %)
- Regelforenkling på lov- og bekendtgørelsesniveau (35 %)
- Samkøring af indberetninger (23 %)
- Adgang til personlig hjælp under indberetningen (19 %)
- Reducere nedetid (18 %)
- Opdeling af indberetninger efter virksomhedstype (12 %)
- Undgå big-bang-lanceringer af nye løsninger (7 %)
- Bedre generel information om indberetninger (5 %)
- Andet (7%)
- Øget fokus på brugervenligheden af indberetningsløsninger (55 %)
- Højere "genbrug" af data på tværs af myndigheder (50 %)
- Regelforenkling på lov- og bekendtgørelsesniveau (35 %)
- Samkøring af indberetninger (23 %)
- Adgang til personlig hjælp under indberetningen (19 %)
- Reducere nedetid (18 %)
- Opdeling af indberetninger efter virksomhedstype (12 %)
- Undgå big-bang-lanceringer af nye løsninger (7 %)
- Bedre generel information om indberetninger (5 %)
- Andet (7%)
Kilde: FSR – SURVEY: SMW-Indberetninger og brug af offentlige data, april 2018
Det svarer tre ud af fire revisorer i hvert fald i en undersøgelse, som deres brancheforening, FSR – danske revisorer, har foretaget blandt sine medlemmer.
56 procent af deltagerne svarer tilmed, at digitaliseringen af en række indberetningsløsninger har gjort arbejdet mere tidskrævende end før, mens 22 procent svarer, at de digitale løsninger har haft positiv effekt på tidsforbruget.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Digital kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Digital
Indsigt
- Karina Lorentzen Dehnhardt spørgerHvilke initiativer vil ministeren tage, så Danmark også får ført sager mod techgiganterne?

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
- B 84 Anvendelse af kunstig intelligens i forbindelse med behandling af ansøgninger om dansk indfødsret (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- L 111 Lov om supplerende bestemmelser til forordningen om kunstig intelligens (Digitaliseringsministeriet)1. behandling
- L 96 Lov om leje (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- I fremtiden hedder din sidemakker ChatGPT. Og det er kun de rigeste, der vinder på det
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"
- International forsker advarer: Når mennesker ledes af maskiner, skader det demokratiet




















