Bliv abonnent
Annonce

Mere forskning og etiske overvejelser: Her er de digitale opgaver til en ny regering

Onsdag er det tre uger siden valget, og Mette Frederiksen har forhandlet om en ny regering stort set lige siden.
Onsdag er det tre uger siden valget, og Mette Frederiksen har forhandlet om en ny regering stort set lige siden.Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
26. juni 2019 kl. 05.00

Tirsdag aften fik Mette Frederiksen (S) opbakning til at blive ny statsminister for Danmark.

Uanset om hun udpeger en af sine partifæller som it-minister eller ej, vil der være nok at tage fat på på det digitale område.

Altinget har spurgt fire forskellige digitale aktører, hvad det vigtigste for den nye regering bliver, og hvor de bør tage fat først.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026