Bliv abonnent
Annonce

Norge vil beskatte tech-giganter

Foto: Ntb Scanpix/Reuters/Ritzau Scanpix
17. januar 2020 kl. 02.00

Det er ikke kun i Danmark, at de internationale tech-virksomheders manglende skattebetaling diskuteres.

Norges regering vil ikke længere nøjes med at vente på, at der findes en international løsning og er derfor klar til at tage affære allerede i år, skriver det norske dagblad Klassekampen.

OECD arbejder på et fælles regelsæt, der skal sikre, at de store tech-virksomheder betaler skat der, hvor de genererer deres indtjening, men det kræver, at alle lande bliver enige.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026