Politikere parate til at mødes med Huawei

Direktøren for det store kinesiske teleselskab Huaweis danske datterselskab, Jason LanYang, skal være velkommen til kaffe på kontoret hos både Venstres udenrigsordfører, Michael Aastrup Jensen, og De Konservatives forsvarsordfører, Naser Khader. Han skal til gengæld ikke gøre sig forhåbninger om at drikke kaffe med Dansk Folkepartis forsvarsordfører, Jeppe Jakobsen, og forklare om Huaweis samarbejde med TDC om test og udrulning af det såkaldte 5G-telenetværk i Danmark.
Det viser en rundringning, Altinget: forsvar har foretaget, efter at Jason Lan Yang i mandags sendte et brev til Folketingets forsvarsudvalg med overskriften ”I kan stole på Huawei”.
Stærke forbindelser til folkehær
I brevet til Folketingets forsvarsudvalg forklarer teleselskabet, der mistænkes for at have tætte bånd til den kinesiske stat og i særdeleshed det kinesiske forsvar og efterretningstjeneste, at de skam overholder al lovgivning og regulering, inklusive eksportkontrollove og sanktionslove, som FN, USA og EU må have.
Indsigt
Lisbeth Knudsen73 årI dag
Strategidirektør, Altinget og Mandag Morgen, formand, Niras, Odense Symfoniorkester og Rønnow, Leth og Gori Arkitekter, Foreningen TjekDet, Medlem af bestyrelsen, Velux Fonden, Sjællandske Medier og Health Tech Hub Copenhagen.
Finn Kensing76 år8. juni
Professor emeritus, dr. scient., Datalogisk Institut, Københavns Universitet
Søren Bregenholt55 år8. juni
Chef for forskning og udvikling, Novo Nordisk, fhv. bestyrelsesformand, Medicon Valley Alliance
- Karina Lorentzen Dehnhardt spørgerHvilke initiativer vil ministeren tage, så Danmark også får ført sager mod techgiganterne?

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
- B 84 Anvendelse af kunstig intelligens i forbindelse med behandling af ansøgninger om dansk indfødsret (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- L 111 Lov om supplerende bestemmelser til forordningen om kunstig intelligens (Digitaliseringsministeriet)1. behandling
- L 96 Lov om leje (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på
















