Statsministeriet og Udenrigsministeriet var involveret i sag om våbenkøb

Sagen om Danmarks donation af artillerikanoner til Ukraine og køb af nye våben fra Israel i januar blev ikke kun behandlet i daværende forsvarsminister Jakob Ellemann-Jensens ministerium, men også i resten af regeringstoppen.
Det viser en såkaldt aktliste fra Udenrigsministeriet, som Altinget har fået aktindsigt i.
Listen udgør en oversigt over mails, som Udenrigsministeriet har udvekslet med Forsvarsministeriet og Statsministeriet om donationen til Ukraine og det efterfølgende køb af israelske erstatningsvåben fra Elbit Systems.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Digital kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Digital
Indsigt
Lisbeth Knudsen73 årI dag
Strategidirektør, Altinget og Mandag Morgen, formand, Niras, Odense Symfoniorkester og Rønnow, Leth og Gori Arkitekter, Foreningen TjekDet, Medlem af bestyrelsen, Velux Fonden, Sjællandske Medier og Health Tech Hub Copenhagen.
Finn Kensing76 år8. juni
Professor emeritus, dr. scient., Datalogisk Institut, Københavns Universitet
Søren Bregenholt55 år8. juni
Chef for forskning og udvikling, Novo Nordisk, fhv. bestyrelsesformand, Medicon Valley Alliance
- Karina Lorentzen Dehnhardt spørgerHvilke initiativer vil ministeren tage, så Danmark også får ført sager mod techgiganterne?

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
- B 84 Anvendelse af kunstig intelligens i forbindelse med behandling af ansøgninger om dansk indfødsret (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- L 111 Lov om supplerende bestemmelser til forordningen om kunstig intelligens (Digitaliseringsministeriet)1. behandling
- L 96 Lov om leje (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på
















