
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Jeg sad ligesom mange danskere og så det hele udfolde sig. Droner over Danmark. Breaking på skærmen, eksperter i studierne, ministre på pressemøder.
Statsministeren talte med alvor om en dyster fremtid og sammenlignede situationen med tiden op til Anden Verdenskrig. Forsvarsministeren forsøgte at forklare, at vi gør alt, hvad vi kan. Justitsministeren manede til ro. Regeringen stillede sig frem og prøvede at vise styrke og skabe tryghed, præcis som danskerne havde brug for.
Mette, Troels og Peter skal have ros. De stod der. Pressemøderne var til tider klodsede, men de forsøgte at tale direkte til danskerne, skabe ro og vise, at regeringen tager situationen alvorligt. Det kunne mærkes.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Digital kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Digital
Indsigt
- Karina Lorentzen Dehnhardt spørgerHvilke initiativer vil ministeren tage, så Danmark også får ført sager mod techgiganterne?

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
- B 84 Anvendelse af kunstig intelligens i forbindelse med behandling af ansøgninger om dansk indfødsret (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- L 111 Lov om supplerende bestemmelser til forordningen om kunstig intelligens (Digitaliseringsministeriet)1. behandling
- L 96 Lov om leje (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- I fremtiden hedder din sidemakker ChatGPT. Og det er kun de rigeste, der vinder på det
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"
- International forsker advarer: Når mennesker ledes af maskiner, skader det demokratiet





















