
Pernille Vastrup overtager rollen som finansdirektør i ATP. Stillingen har været ledig, siden Martin Præstegaard i sommer tiltrådte som administrerende direktør i koncernen.
Det oplyser ATP i en pressemeddelelse.
"Jeg er glad for, at Pernille har valgt at blive en del af koncernledelsen i ATP. Pernille kender pensionsfaget og den samlede finansbranche til fingerspidserne og har den solide erfaring, der skal til for at udfylde et bredt ansvar i ATP-koncernen," uddyber Martin Præstegaard.
Pernille Vastrups flair for finansbrancen og pensionsfaget kommer blandt andet fra hendes seneste stilling som økonomidirektør i Sampension og hendes erfaring fra tiden som underdirektør i Nykredit.
Ansættelsen af Pernille Vastrup og to andre nyansatte underdirektører er en omlægning af koncernledelsen, der blandt andet har til hensigt at ruste ATP til en fremtid med yderligere digitalisering.
Pernille Vastrup tiltræder stillingen 1. april 2023.
Indsigt
Torben Gettermann75 årI dag
Fhv. ambassadør, Bagdad og Nigeria (2014-18)
Martin Hein55 årI dag
Pressechef, Transportministeriet, fhv. pressechef, Københavns Kommunes Ungdomsforvaltning, fhv. pressechef, Børne- og Socialministeriet
Carsten Nørgaard59 årI dag
Teknologidirektør, Cyberdivisionen, Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Tænketank: Vi skal væk fra Trump og Xi Jinping. En ny regering skal investere massivt i europæisk AI
- Problemet er større, end vi tror. Derfor skal vi have vores første ligestillingsministerium
- De sloges om sundhedsvæsenet i forhandlinger og på Linkedin. Nu gør Wolf og Vendelbo regnskabet op
- Christopher Arzrouni: Ny bog har fat i central pointe om lobbyisme. Men den bliver desværre ikke foldet ud





































