Bliv abonnent
Annonce

Dansk Folkeparti gør god regeringsførelse til et parameter for, om de vil støtte Pape eller Ellemann

Morten Messerschmidt har som formand for Dansk Folkeparti tre forslag til, hvordan en borgerlig regering kan bedrive bedre regeringsførelse.
Morten Messerschmidt har som formand for Dansk Folkeparti tre forslag til, hvordan en borgerlig regering kan bedrive bedre regeringsførelse.Foto: Martin Sylvest/Ritzau Scanpix
11. oktober 2022 kl. 05.00

Der skal gøres op med statsminister Mette Frederiksens (S) måde at forvalte magten på.

Sådan lyder et af fem punkter fra Dansk Folkeparti, der vil være med til at afgøre, om Morten Messerschmidt peger på Søren Pape Poulsen (K) eller Jakob Ellemann-Jensen (V) som statsminister i tilfælde af et blåt flertal.

Altinget har spurgt Morten Messerschmidt, hvad der mere præcist ligger i opgøret med magtforvaltningen, og her peger DF-formanden på særligt tre temaer.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026