Danmarks formandskab er slut: Her er otte ting, der lykkedes – og to, der slog fejl

5. januar 2026 kl. 05.00
BRUXELLES: Alle er enige om, at det seneste halve års danske EU-formandskab fandt sted i en usædvanligt presset situation.
De fleste europæiske statskasser er tomme, krigen raser på fjerde år i Ukraine, forholdet til Trumps USA bliver stadig værre, og Kinas økonomiske dominans vokser med lynets hast.
Set i det lys er det endnu mere bemærkelsesværdigt, at langt de fleste danske prioriteter lykkedes. I Bruxelles står der respekt om de danske forhandlere, der bliver betegnet som ekstremt resultatorienterede.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Embedsværk kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?







































