I dag giver Minkkommissionen sit svar på et stort principielt spørgsmål

Denne torsdag klokken 11 vil Christiansborg futte af i politisk ballade. Oppositionen vil sætte gang i et nøje forberedt angreb, og statsministeren vil køre videre med det mindst ligeså velarrangerede forsvar, hun allerede er i fuld gang med. For da afleverer Minkkommissionen sin rapport til Folketingets granskningsudvalg, og klokken 13 får offentligheden den at se.
Men ud over det potentielt eksplosive politiske forløb, som på forhånd fremstår uforudsigeligt, vil kommissionens vurdering af minksagen også gøre os klogere på, hvordan man egentlig skal fordele ansvaret for fejl eller ligefrem ulovligheder internt i en regering.
For selv om det var Mogens Jensen (S), der måtte gå som miljø- og fødevareminister efter minksagen, har afhøringerne i Minkkommissionen ved Frederiksberg Byret også sendt et ubehageligt lys over på andre ministres og ministeriers rolle i forløbet.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?






































