Bliv abonnent
Annonce

Hård kritik af konsulentbesparelser: Ekstremt populistisk, til skade for velfærden og baseret på falske fjendebilleder

Der findes ikke noget solidt overblik over kommunernes konsulentbesparelser, og derfor hviler ambitionen om at spare et milliardbeløb ifølge kritikere på et meget tvivlsomt grundlag. (Arkiv)
Der findes ikke noget solidt overblik over kommunernes konsulentbesparelser, og derfor hviler ambitionen om at spare et milliardbeløb ifølge kritikere på et meget tvivlsomt grundlag. (Arkiv)Foto: Mads Nissen/Ritzau Scanpix
9. juni 2020 kl. 00.30

Man gør det ud fra en falsk præmis om, at det enten er konsulenter eller velfærd. Det er simpelthen forkert og ekstremt populistisk.

Henriette Søltoft
Branchedirektør for DI Rådgiverne og vicedirketør

Det vil betyde dårligere og ikke bedre velfærd, når landets kommuner de kommende år skal skære markant ned på deres forbrug af eksterne konsulenter.

Sådan lyder advarslen fra DI og Dansk Erhverv oven på, at regeringen og KL sidste uge indgik en økonomiaftale for 2021, hvor der lægges op til at skære en milliard af kommunernes konsulentforbrug.

I stedet skal kommunerne i højere grad løse opgaverne selv. Besparelserne skal i stedet gå til at sikre bedre velfærd til borgerne.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026