Bliv abonnent
Annonce

Professor: Hvis Mogens Jensen stilles til ansvar for grov uagtsomhed i minksagen kan Frederiksen og Heunicke formentlig også

Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix
27. oktober 2021 kl. 05.00

Hvis tidligere miljø- og fødevareminister Mogens Jensen (S) kan retsforfølges i minksagen, kan det samme gælde for statsministeren og sundhedsministeren.

Det vurderer professor i forfatnings- og forvaltningsret ved Syddansk Universitet Frederik Waage på baggrund af de foreløbige afhøringer i kommissionen.

Det er særligt afhøringen af Mogens Jensens daværende departementschef, Henrik Studsgaard, der har bragt informationer frem, som - hvis de er korrekte - kan give Mette Frederiksen og Magnus Heunicke et særligt medansvar i sagen.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026