Tre år efter kontroversielt israelsk våbenindkøb vil regeringen lukke Elbit-sagen, mens et mindretal vil grave videre

9. januar 2026 kl. 09.43
Knap tre år efter at Folketingets Finansudvalg fik vildledende oplysninger i forbindelse med et hasteindkøb af våben for 1,7 milliarder kroner fra den kontroversielle israelske våbenproducent Elbit Systems, tog Folketinget torsdag hul på at skrive sidste kapitel i historien om Elbit-sagen.
Folketinget førstebehandlede nemlig et beslutningsforslag, som afrunder den godt et år lange forundersøgelse af Elbit-sagen, som Folketingets granskningsudvalg har gennemført med blandt andet samråd med centrale ministre.
Forslaget er stillet af et mindretal i granskningsudvalget og går ud på, at der skal iværksættes en egentlig kommissionsundersøgelse af sagen, som Altinget afdækkede fra maj 2023 og godt syv måneder frem.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Embedsværk kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk




















