Bliv abonnent
Annonce

Ugens embedsmand havde slet ikke planlagt, at han skulle så hurtigt tilbage til Rigsrevisionen

Rigsrevisionen har altid haft en fremtrædende rolle i samfundet, men de senere år er den blevet mere synlig. Institutionen har ingen sanktionsmuligheder over for dem de reviderer, hvilket betyder, at troværdighed og grundighed er altafgørende for den effekt, arbejdet skaber, fortæller Søren Vadskjær Skyum.
Rigsrevisionen har altid haft en fremtrædende rolle i samfundet, men de senere år er den blevet mere synlig. Institutionen har ingen sanktionsmuligheder over for dem de reviderer, hvilket betyder, at troværdighed og grundighed er altafgørende for den effekt, arbejdet skaber, fortæller Søren Vadskjær Skyum.Foto: Pressefoto
29. januar 2026 kl. 02.00

Hvilken opgave tager mest af din tid i øjeblikket?

"Der er særligt tre opgaver, som tager min tid, og som siger meget om selve det arbejde, vi udfører i Rigsrevisionen. For det første er vi allerede i fuld gang med at planlægge, hvilke revisioner vi skal udføre for regnskabet 2026.

Dette gør vi samtidig med, at vi er ved at forberede den kommende revision af statsregnskabet for 2025 samt revision af virksomheder uden for statsregnskabet.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026