Ugens embedsmand: Sine Heltberg stopper som kontorchef for at blive lærer

Kontorchef i Søfartsstyrelsen, Sine Heltberg, blev træt af det stillesiddende arbejdsliv foran en skærm. Nu vil hun uddanne sig til folkeskolelærer.

Mit råd er, at man ikke skal være så bange for at kaste sig ud i noget nyt. Livet er for kort til at gå og ærgre sig over alle de drømme, man aldrig gjorde noget ved, siger Sine Heltberg.
Mit råd er, at man ikke skal være så bange for at kaste sig ud i noget nyt. Livet er for kort til at gå og ærgre sig over alle de drømme, man aldrig gjorde noget ved, siger Sine Heltberg. Foto: Privatfoto
Andreas Esbjørnsen

Jeg har været enormt glad og taknemmelig for det spændende arbejdsliv, jeg har haft som embedsmand, men under corona, med de endeløse stillesiddende timer foran skærmen, opstod tanken om, at jeg skulle kaste mig ud i noget helt andet.

Ved siden af mit job som embedsmand er jeg politisk aktiv og bruger 20-25 timer om ugen på at være medlem af kommunalbestyrelsen på Frederiksberg.