Ugens embedsmand: Tiden som konsulent præger fortsat Pernille Hardens arbejdsmåde

17. maj 2024 kl. 04.00
Hvilken opgave tager mest af din tid i øjeblikket?
Vores kerneopgave i Statsministeriet er at bistå statsministeren med ledelsen af regeringsarbejdet. Det kræver en velsmurt organisation at leve op til de høje ambitioner, vi i huset har for løsning af den opgave.
Den afdeling, som jeg har ansvaret for, udvikler vores organisation, understøtter forretningen og har fokus på at levere service på højt niveau.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Embedsværk kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?





































