Bliv abonnent
Annonce

16 dage efter 3F-afsked: Ministerier tavse om Per Christensens bestyrelsesposter i statens selskaber

For to uger siden blev 3F-formand Per Christensen afsløret i at have ført et dobbeltliv to gange med i alt fire forskellige kvinder. 3F mistede tilliden til ham, men det er ikke muligt at få oplyst, om han fortsat kan sidde i bestyrelsen i statslige selskaber. 
For to uger siden blev 3F-formand Per Christensen afsløret i at have ført et dobbeltliv to gange med i alt fire forskellige kvinder. 3F mistede tilliden til ham, men det er ikke muligt at få oplyst, om han fortsat kan sidde i bestyrelsen i statslige selskaber. Foto: Henning Bagger
11. februar 2022 kl. 05.00

To uger efter afsløringerne af nu tidligere 3F-formand Per Christensens årelange bedrag af i alt fire kvinder er han fortsat næstformand for Det Kongelige Teater, bestyrelsesmedlem i Sund og Bælt, gasdistributionsselskabet Evida og EUDP - et program, som giver økonomisk støtte til at udvikle nye klima-løsninger.   

Her er han udpeget af de statslige ejere, som er Kulturministeriet, Transportministeriet, Finansministeriet samt Klima- og Energiministeriet.

Ministerierne er dog fortsat yderst sparsomme med oplysninger om hans fremtid i spidsen for landets nationalscene og selskaber inden for infrastruktur og energi. Poster, som han er udpeget til på baggrund af personlige egenskaber og ikke i kraft af sin formandspost for 3F, og hvor honorarerne løber op i nærheden af 500.000 kroner.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026