Altinget Norge går i luften i oktober

Altinget bevæger sig nu et skridt nærmere visionen om at blive Nordens største politiske mediehus. Det sker, når Altinget Norge åbner mandag 3. oktober.
"Vi er klar til at levere faktabaseret politisk journalistik både til den alment interesserede læser og til fagmiljøer, der arbejder inden for de områder, hvor vi åbner nichemedier. Selve kernen af Altingets journalistik er at gå i dybden, sådan at læserne bedre kan forstå, hvad der sker," siger Altingets norske chefredaktør, Veslemøy Østrem.
Altinget har allerede eksisteret i 22 år i Danmark og i otte år i Sverige.
Vil du læse artiklen?
Du får politiske nyheder om Erhverv fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Her er de nye regeringsudvalg


















