Altinget styrker dækningen af EU’s grønne politik

6. marts 2024 kl. 05.00
Altinget styrker nu dækningen af EU med en grøn EU-reporter, og dermed har Altinget fire journalister, der er dedikeret til at følge den europæiske lovmaskine.
”Man kan ikke dække politik – og især ikke klima- eller miljøpolitik – uden at have styr på, hvad der sker i Bruxelles. Og derfor styrker vi nu Nordens største EU-redaktion med flere kræfter,” siger Altingets chefredaktør, Jakob Nielsen.
Den nye EU-journalist bliver Peter Ingemann Nielsen, som tidligere har været i Bruxelles for Altinget, og som senest har været redaktør for nichemediet Altinget Etik & Tro.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Erhverv kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Erhvervslobbyister er Danmarksdemokraternes største økonomiske støtter i 2024
- Løkke varsler modtræk til Trumps medicinpriskrig
- Enhedslisten vil have åbenhed om aftaler efter stemmehandel mellem S og Alternativet: "Det skylder man vælgerne"



















