
23. september 2025 kl. 14.00
Hun har afskaffet en helligdag, sat udlændinge ned i kontanthjælp, indført en ny arbejdspligt og fået en omfattende beskæftigelsesreform igennem, som eksperter kalder for et paradigmeskifte i dansk beskæftigelsespolitik.
Undervejs har hun lagt sig ud med både fagbevægelsen og arbejdsgiverne, men alligevel fik hun begge parter med ombord i en kontroversiel aftale om udenlandsk arbejdskraft i sommer.
Derfor er det næppe udtryk for nogen kæmpe skuffelse fra statsministerens side, at Ane Halsboe-Jørgensen (S) nu bytter Beskæftigelsesministeriet ud med Skatteministeriet - nok snarere en erkendelse af, at resultaterne nu skal ud og leve på en anden måde.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Erhverv kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- Disse myndigheder er vokset og skrumpet mest under SVM-regeringen
- SF nægter at kaste lys over millionaftale om stemmehandel med S og Alternativet
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma
















