Om
Signe Skarequist
Anders Heering
Signe Skarequist
Anders HeeringDirektør i JP/Politikens Hus stopper efter 18 år i huset

Signe Skarequist stopper i JP/Politikens Hus efter næsten to årtiers ansættelse.
Foto: Philip Høpner12. april 2025 kl. 09.30
Signe Skarequist har arbejdet 18 år i JP/Politikens Hus, men nu er tiden kommet til nye udfordringer, oplyser huset i en pressemeddelelse.
Siden 2024 har Signe Skarequist været direktør for forretningsudvikling, men hendes karriere i mediehuset begyndte tilbage i 2007, og hun har blandt andet også fungeret som kommerciel direktør for Ekstra Bladet fra 2021 til 2024.
“Det har været et kæmpe privilegium at arbejde for JP/Politikens Hus, og jeg føler, at de mange år er fløjet afsted. Det har aldrig været kedeligt at være en del af Danmarks største mediehus,” siger Signe Skarequist i pressemeddelelsen.
{{toplink}}
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Erhverv kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Læs også
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Løkke varsler modtræk til Trumps medicinpriskrig
- Enhedslisten vil have åbenhed om aftaler efter stemmehandel mellem S og Alternativet: "Det skylder man vælgerne"
- Mød danskeren, der skal lægge arm med Trump




















