Bernd Griese
Martin LavesenEfter 52 år: Den kontroversielle ølkonge fra Skælskør takker af

Bernd Griese skal ikke længere stå i spidsen for Harboes bestyrelse.
Det blev meldt ud i en pressemeddelelse tilbage i juni, og i går blev det endegyldige punktum sat ved en ordinær generalforsamling hos bryggeriet i Skælskør.
Her blev partner og advokat hos DLA Piper Martin Lavesen også valgt som nyt uafhængigt medlem til bestyrelsen.
Det fremgår af en pressemeddelelse.
Tysk-fødte Bernd Griese kom til Harboe tilbage i 1973 som tekniker, efter at han blev gift med brygmester Gunnar Harboes datter. Herefter steg han i graderne og overtog i 1984 posten som administerende direktør.
Den post bestred han helt frem til 2019, hvor han gav stafetten videre til sin datter Karina Harboe Laursen. Det blev dog en kort affære, da hun efter seks måneder meldte sin afgang i fællesskab med den siddende bestyrelsesformand, Søren Stampe, skriver TV 2.
Herefter indtrådte Griese selv som bestyrelsesformand, og hans svigersøn Søren Malling blev ny administerende direktør for bryggeriet.
Udover datterens korte direktørkarriere har Griese haft flere sager omhandlende interessekonflikter i sin tid som direktør.
Sagerne, som Berlingske i gennem den seneste tid har afdækket, omhandler blandt andet salg af virksomhedens boliger til familiemedlemmer, samt at han som privatperson opkøbte ejendomme, han efterfølgende fremlejede til virksomheden, mens han selv var direktør.
Herudover har både Bernd Grieses døtre og kone alle på et tidspunkt siddet i bryggeriets bestyrelse.
Sagerne fik i 2021 bankerne Nordea og Danske Bank, der tilsammen ejer næsten 20 procent af aktierne i Harboe, til at kræve, at en mere neutral person skulle stå i spidsen for organisationen.
Derfor træder Bernd Greise nu tilbage som bestyrelsesformand.
Greise har foruden at stå i spidsen for Harboe også siddet otte år i byrådet i Skælskør.
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- Disse myndigheder er vokset og skrumpet mest under SVM-regeringen
- SF nægter at kaste lys over millionaftale om stemmehandel med S og Alternativet
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma


















