Grønlandske politikere vil tale med USA uden Danmark – hvor langt må de gå? To eksperter giver deres bud

Mens præsident Trumps krav på Grønland belaster forholdet mellem Danmark og vores amerikanske allierede, øges presset for at etablere direkte kontakt mellem Grønland og USA – uden om Danmark.
Ifølge oppositionspartiet Naleraq er det på tide, at Grønland begynder at “handle på egne vegne” og “selv etablerer de internationale relationer, der kan understøtte Grønlands fremtid som suveræn nation”.
Derfor vil partiet sende grønlandske parlamentarikere fra Udenrigs- og Sikkerhedspolitisk Udvalg til USA for at starte direkte dialog med amerikanske politikere – et forslag, der har fået opbakning fra Inuit Ataqatigiit (IA), der er en del af den grønlandske regering Naalakkersuisut.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Erhverv kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Løkke varsler modtræk til Trumps medicinpriskrig
- Enhedslisten vil have åbenhed om aftaler efter stemmehandel mellem S og Alternativet: "Det skylder man vælgerne"
- Mød danskeren, der skal lægge arm med Trump



















