Gregers Wedell-Wedellsborg
Poul Erik Tøjner
Lars RasmussenGyldendal skifter ud i bestyrelsen og vælger ny formand

Gyldendal har på årets generalforsamling valgt ny bestyrelsesformand.
Det skriver MediaWatch.
Det kommer ikke som nogen overraskelse, at det bliver Gregers Wedell-Wedellsborg, der kan sætte sig for bordenden i bestyrelseslokalet. Den nye formand var tidligere næstformand i bestyrelsen. Wedell-Wedellsborg er til dagligt administrerende direktør for Matas.
I februar meddelte daværende formand, Poul Erik Tøjner, at han ville trække sig tilbage fra bestyrelsen. Fra bestyrelsen udtræder desuden Tine Bruce Thygesen.
De to ledige poster skal fremover besættes af Lars Rasmussen og Sidsel Marie Kristensen. Det er to erfarne tilgange til bestyrelsen, da Kristensen er direktør i Lego Fonden og Rasmussen er formand i Coloplast og Lundbeck.
Sidste år havde forlaget et underskud på 60 millioner kroner.
Omtalte personer
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Løkke varsler modtræk til Trumps medicinpriskrig
- Enhedslisten vil have åbenhed om aftaler efter stemmehandel mellem S og Alternativet: "Det skylder man vælgerne"
- Tusindvis af udlændinge har fået job på ny og lavere beløbsordning
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær






















