Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen skal føre tilsyn med digitale tjenester

Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
5. oktober 2023 kl. 17.00
Senest den 17. februar næste år skal medlemsstaterne i EU have etableret en myndighed til at føre tilsyn med og håndhæve forordningen om digitale tjenester (DSA).
Regeringen har i Danmark udpeget Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, oplyser erhvervsminister Morten Bødskov i et svar til udvalget for digitalisering og it.
“Af det udkast til forslag til lov om håndhævelse af forordningen, der har været i offentlig høring fremgår, at Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen udpeges som eneste kompetente myndighed og koordinator for digitale tjenester,” skriver han.
Vil du læse artiklen?
Du får politiske nyheder om Erhverv fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Her er de nye regeringsudvalg


















