Med ny strategi vil regeringen tæt på fordoble life science-branchens eksport

I 2030 skal den danske life science-industri eksportere for 350 milliarder kroner. Det er målet med to aftaler, regeringen har indgået med Konservative, SF, Dansk Folkeparti, Danmarksdemokraterne og Radikale Venstre.
Partierne er enige om en aftale om en ny life science-strategi og en aftale om en rød løber for produktionsvirksomheder.
"Med de nye aftaler baner vi nu vejen for nye kapitler i danske vækst- og eksporteventyr. Tempo er nøglen, når man skal etablere nye produktionsarbejdspladser herhjemme. Samtidig går vi forrest internationalt med vores life science-strategi, som skal sikre, at sektoren kan udnytte sit potentiale og fordoble eksporten til 350 mia. kr. i 2030. Med aftalerne tager vi et stort skridt mod at løfte vores industri til næste niveau," siger erhvervsminister Morten Bødskov (S).
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- Disse myndigheder er vokset og skrumpet mest under SVM-regeringen
- Forsker om Socialdemokratiets betaling for stemmer: "Det er et stort beløb. Især for Alternativet"
- SF nægter at kaste lys over millionaftale om stemmehandel med S og Alternativet
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen
















