Minister har indledt politiske drøftelser og satser på aftale om havplan inden sommer

4. maj 2023 kl. 03.00
Danmarks nye havplan rykker nærmere.
Erhvervsminister Morten Bødskov (S) har nemlig de seneste uger indledt drøftelser med Folketingets partier, der skal munde ud i aftale om en ny havplan. Og en aftale skal på plads snart, lyder det fra ministeren.
”Det skal vi gerne være færdige med inden sommerferien, fordi vi skal have en ny havplan i september måned,” siger Morten Bødskov, der henviser til, at den nuværende havplan udløber til september.
Vil du læse artiklen?
Du får politiske nyheder om Erhverv fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Her er de nye regeringsudvalg


















