Opsamling på temadebat: Ligestillingskvoter splitter erhvervsaktører

7. oktober 2021 kl. 17.00
En række topchefer, som tidligere havde holdt sig ude af ligestillingsdebatten, stemplede efter sommerferien ind i debatten om ligestillingskvoter i erhvervslivet.
Altinget gav ordet til topchefer, forskere, interessenter og politikere, som i en temadebat skrev debatindlæg og diskuterede ligestillingskvoter: Skulle der være ligestillingskvoter i dansk erhvervsliv? Hvordan skulle kvoterne i så fald se ud? Og hvordan skulle virksomheder sanktioneres, hvis de ikke levede op til kvoterne?
Her får du et overblik over deltagernes debatindlæg og deres hovedbudskaber:
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Erhverv fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret



















