Overvismand advarer om lavere moms i geopolitisk stormvejr

28. januar 2026 kl. 21.45
Tiden er ikke til at forringe dansk økonomi strukturelt, advarer overvismand Carl-Johan Dalgaard, efter at regeringen har landet en bred politisk aftale om at sænke fødevaremomsen med seks milliarder kroner.
En sænkelse af fødevaremomsen fra 2028 vil netop være en strukturel forringelse af dansk økonomi, fordi momsnedsættelsen er varig.
Men med en verdensorden i opbrud, nye toldmure og økonomisk usikkerhed er der så store økonomiske spørgsmålstegn og i forvejen mange andre store udfordringer for dansk økonomi, er det vigtigt at bruge offentlige midler til størst mulig effekt, mener Carl-Johan Dalgaard.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Erhverv kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret




















