Partier ønsker topminister i spidsen for landbrugsforhandlinger: ”Der er brug for en voksen for bordenden”

Der bør komme en ny og tungere minister for bordenden af de helt centrale forhandlinger om et mere klima- og miljøvenligt landbrug.
Det mener både Enhedslisten og Venstre.
Meldingen kommer på baggrund af et meget langstrakt forhandlingsforløb gennem foråret, hvor Folketingets partier til sidst måtte gå uforløst på sommerferie efter interne slagsmål var brudt ud i lys lue.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Erhverv kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Løkke varsler modtræk til Trumps medicinpriskrig
- Enhedslisten vil have åbenhed om aftaler efter stemmehandel mellem S og Alternativet: "Det skylder man vælgerne"
- Mød danskeren, der skal lægge arm med Trump



















