
Claus Skytte tiltræder 1. februar 2026 som udviklingsdirektør i Pensiondanmarks ejendomsafdeling.
Det skriver Pensiondanmark i en pressemeddelelse.
Claus Skytte kommer fra ejendomsudvikler og totalentreprenør Nordstern, hvor han har været udviklingsdirektør siden 2024 og har haft ansvar for større by- og ejendomsudviklingsprojekter.
"Claus har stor erfaring med at drive komplekse udviklingsprojekter og skabe værdi gennem samarbejder. Med hans tilgang og forståelse for både proces og partnerskaber styrker vi vores udviklingsarbejde og skaber bedre sammenhæng på tværs af projekterne," siger direktør i Pensiondanmark Ejendomme, Torben Modvig.
Claus Skytte har erfaring fra adskillige direktørstillinger i ejendomsudviklingsbranchen, herunder hos NCC, Deas og Nordstern.
"Pensiondanmark er allerede en stærk og anerkendt samarbejdspartner i branchen, som ikke bare investerer i projekter men i løsninger, der bidrager til et grønnere og mere ansvarligt samfund. Det giver et solidt fundament at bygge videre på. Jeg ser frem til at udvikle denne position yderligere og samtidigt skabe varig værdi for både medlemmer og samfund," siger Claus Skytte.
Claus Skytte er uddannet bygningskonstruktør fra ByggeTeknisk Højskole og har desuden en akademiuddannelse i fast ejendom fra Niels Brock.
- Grønlands tidligere regeringschef bliver udenrigsminister med tung porteføjle
- Kampen for Palads har fået et nådestød. Tilbage er kun en dødsrallen
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- SMV-topchef kræver iværksætterstrategi 2.0 af ny regering
- Afgående ordfører for Konservative sår tvivl om omstridt arbejdskraftordning





















