Regeringen støtter omstridt EU-forslag: Vil beskatte ”overnormal” profit hos danske energiselskaber

15. september 2022 kl. 05.00
Regeringen ønsker en særskat på energivirksomheder, der på grund af energikrisen tjener usædvanligt mange penge.
Det oplyser klimaminister Dan Jørgensen (S) i et skriftligt svar til Altinget. Heri fortæller han, at regeringen støtter EU-Kommissionens forslag om et indtjeningsloft for ”overnormale” profitter.
Der er jo nogle virksomheder, der tjener ekstraordinært på, at prisen er ti gange højere. Og er det ikke fair, at vi reducerer lidt af deres overskud i en begrænset periode på et år under krisen?
Dan Jørgensen (S)
Klima-, energi- og forsyningsminister
”Det er en god løsning, som skal være med til at sikre, at el-producenter ikke tjener ekstraordinært på situationen. Og provenuet for staten kan tænkes ind i ordninger til at reducere belastningen af elkunderne,” siger Dan Jørgensen.
Vil du læse artiklen?
Du får politiske nyheder om Erhverv fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Her er de nye regeringsudvalg


















