Roskilde og Greve står alene i Region Sjælland: Opkræver stadig dækningsafgift i 2022

15. december 2021 kl. 20.00
Når både Holbæk og Næstved fra 2022 dropper at opkræve dækningsafgiften, er det kun Roskilde og Greve, der stadig opkræver dækningsafgift blandt kommunerne i Region Sjælland.
Dækningsafgift er en særlig erhvervsskat på virksomhedernes ejendomme, og på grund af kommunernes meget forskellige brug af skatten er der store geografiske skatteforskelle for virksomhederne. Kun 35 kommuner opkræver fra næste år dækningsafgift.
Venstres borgmester i Greve, Pernille Beckmann, anerkender, at Holbæks og Næstveds afskaffelse af dækningsafgiften stiller Greve i en dårligere konkurrencesituation i forhold til at tiltrække virksomheder.
Vil du læse artiklen?
Du får politiske nyheder om Erhverv fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Her er de nye regeringsudvalg


















