Statens vikarforbrug er eksploderet under coronakrisen

Vikarforbruget er for stort. Og det kan efter vores opfattelse være en omgåelse af HK Stats overenskomst, når statslige arbejdsgivere vælger ikke at bruge den overenskomst, de har i forvejen, og løser deres behov for arbejdskraft gennem vikarbureauer.
Rita Bundgaard
Formand, HK Stat
Statens forbrug af vikarer er steget dramatisk i 2020.
Det viser en opgørelse fra Økonomistyrelsen over statens udgifter til vikarer, som Altinget har fået aktindsigt i.
Mens staten i 2019 brugte knap 4 millioner kroner på vikarer fra enten Moment eller Adecco, kunne de to vikarbureauer tilsammen fakturere staten for 160 millioner kroner i 2020.
Vil du læse artiklen?
Du får politiske nyheder om Erhverv fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Her er de nye regeringsudvalg


















