Stop på it-konsulenter fjernes for at finde besparelser: ”Man skal bruge penge for at spare penge”

25. juni 2025 kl. 16.00
En del af regeringens greb for at spare penge i det offentlige indeholder ved første øjekast et paradoks.
For at reducere statens udgifter, vil regeringen nemlig fjerne loftet på udgifter til it-konsulenter. I 2019 indførte den daværende S-regering ellers et loft over alle konsulentindkøb med samme formål: at reducere statens omkostninger.
I regeringens ny arbejdsprogram for staten skriver den, at en del af besparelserne skal hentes ved at digitalisere og automatisere. Digital Transformation er et af de tre ben, en "moderne og veldrevet" offentlig sektor står på, indledes programmet med. I alt skal programmet spare 5,5 milliarder kroner svarende til 6.500 årsværk.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Erhverv kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Løkke varsler modtræk til Trumps medicinpriskrig
- Enhedslisten vil have åbenhed om aftaler efter stemmehandel mellem S og Alternativet: "Det skylder man vælgerne"
- Mød danskeren, der skal lægge arm med Trump



















