Nicolai Wammen: Nu tvinger vi ministrene til at forholde sig til verdensmålene

ALLINGE: Ny dansk lovgivning skal fremover vurderes ud fra, hvordan det vil påvirke Danmarks arbejde med FN’s 17 verdensmål.
Det står i regeringens nye handleplan for verdensmålene, der blev præsenteret for nylig, og det er et initiativ, som finansminister Nicolai Wammen har store forhåbninger til, fortalte han lørdag under en debat på folkemødet i Allinge.
”Det betyder, at både ministre og folketingsmedlemmer bliver tvunget på den gode måde til at forholde sig til verdensmålene,” sagde Nicolai Wammen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Erhverv kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Løkke varsler modtræk til Trumps medicinpriskrig
- Enhedslisten vil have åbenhed om aftaler efter stemmehandel mellem S og Alternativet: "Det skylder man vælgerne"
- Mød danskeren, der skal lægge arm med Trump



















