Hvad vil de nye EU-kommissærer? Find svarene her

24. oktober 2024 kl. 05.00
BRUXELLES: 4. november lyder startskuddet til den eksamensrunde, som alle Ursula von der Leyens 26 kandidater til den næste EU-Kommission skal igennem i Europa-Parlamentet.
Inden de sætter sig foran de europæiske folkevalgte til en tre timer lang mundtlig overhøring, har de dog allerede overstået den skriftlige del.
Den består af mange siders spørgsmål fra EU-parlamentarikerne om de finere detaljer i hver enkelte kommende kommissærs stofområde. Deres svar er nu offentliggjort.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Knud Erik Andersen80 årI dag
Selvstændig rådgiver, fhv. vej- og trafikchef, Vejdirektoratet
Simon Kollerup40 årI dag
MF (S), formand, Folketingets Finansudvalg, forsvarsordfører, præsident for Beredskabsforbundet, fhv. erhvervsminister
Teis Volstrup38 årI dag
Public affairs-konsulent, Grace Public Affairs, 1. suppleant (SF), Folketinget & Europa-Parlamentet
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
















