
9. oktober 2025 kl. 05.00
BRUXELLES: Den grønne gruppeleder Terry Reintke er virkelig træt af EU-Kommissionens formand. Hendes tillid til Ursula von der Leyen er tyndslidt, og den oplevelse deler hun med stadig flere centrum-venstrefløjspolitikere i Europa-Parlamentet.
Gaza, klima, miljø og socialpolitik er områder, hvor den tyske EU-chef og hendes kommissærhold har skuffet mange af de ellers euroglade socialdemokratiske, liberale og grønne parlamentarikere. Alligevel er det de færreste af dem, der vil stemme for ved nogen af de mistillidsafstemninger til Kommissionen, som finder sted torsdag.
Grunden er simpel, om end ikke særlig betryggende.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Knud Erik Andersen80 årI dag
Selvstændig rådgiver, fhv. vej- og trafikchef, Vejdirektoratet
Simon Kollerup40 årI dag
MF (S), formand, Folketingets Finansudvalg, forsvarsordfører, præsident for Beredskabsforbundet, fhv. erhvervsminister
Teis Volstrup38 årI dag
Public affairs-konsulent, Grace Public Affairs, 1. suppleant (SF), Folketinget & Europa-Parlamentet
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?

















