Kun hver tredje vil af med forsvarsforbeholdet

7. oktober 2021 kl. 03.00
BRUXELLES: Folkestemningen er ikke just med de politikere, som med fornyet kraft på det seneste har efterlyst et opgør med Danmarks forbehold for deltagelse i EU’s militære samarbejde.
Både lederne af Venstre og Radikale og stemmer fra Konservative og i lidt mere afdæmpet grad SF har markeret deres støtte til en afskaffelse af det snart 30 år gamle forsvarsforbehold.
"Kære Mette - lad os sende forsvarsforbeholdet på pension inden næste valg." - klar opfordring fra @sofiecn på #rvlm21 om at sende forsvarsforbeholdet til afstemning. "Der kommer ikke et mere logisk tidspunkt end nu."#TænkNyt #dkpol pic.twitter.com/3E92IfYCWg
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Massivt EU-flertal vil stille krav om ja til sex i hele Europa
- Efter 10 års kamp taber Danmark dagpengeslag i EU
- Velfærdsturismens spøgelse er genopstået trods et årti med modstand fra Danmark
- To år efter valget hemmeligholder partier stadig aftaler bag valgforbund

















