SF-formanden: Bush-Fogh-æraen har spillet fallit

For ti år siden var stemningen næsten euforisk. Der var en stærk tro på, at de vestlige, demokratiske idealer ville brede sig, og under Det Arabiske Forår jublede den tidligere SF-formand – og senere udenrigsminister – Villy Søvndal sammen med demonstranterne på Tahrir-pladsen i Kairo.
I dag er Egypten igen sunket hen i diktatur, i Libyen og Syrien er der blodige borgerkrige, og i Afghanistan er der udnævnt en regering sprængfyldt med islamistiske terrorister.
Men den vestlige indsats i Afghanistan baserede sig også på forkerte præmisser, mener SF-formand Pia Olsen Dyhr, der op til SF’s landsmøde i weekenden efterlyser en korrektion af udenrigspolitikken:
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Glem svin og drikkevand. Her er de tre vigtigste opgaver for en ny regering
- Blev toppolitiker på afbud. Nu står han klar til at udfordre ny regering om kommunernes finanslov
- Man kan grine af Mælkemanden og Borgernes Parti. Men et andet parti kan have langt mere ubehagelige forbindelser
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Borgernes Partis barnagtige kollaps afslører en større sandhed om fløjpartierne








































