Om
Lars Løkke Rasmussen
Jeppe Tranholm-Mikkelsen
Mininnguaq Kleist
Lars Løkke Rasmussen
Jeppe Tranholm-Mikkelsen
Mininnguaq KleistLøkke udpeger topembedsmænd til forhandlinger med USA

23. januar 2026 kl. 07.54
Udenrigsministeriets departementschef Jeppe Tranholm-Mikkelsen og departementschef Mininnguaq Kleist fra Grønlands Departement for Udenrigsanliggender ventes at repræsentere Danmark og Grønland i en ny arbejdsgruppe, der skal forhandle med USA om en aftale om Grønland.
Det fortæller udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen til Politiken.
Ifølge udenrigsministeren forventes det første møde mellem arbejdsgruppen og USA at finde sted inden for en uge eller to. Forhandlingerne vil til at starte med foregå på departementschefsniveau.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?



















