
13. oktober 2022 kl. 05.00
Der er gået en måned siden valget, men partierne i den nye regering er stadig ikke i mål med deres forhandlinger. Derfor beder Moderaternas formand, Ulf Kristersson, om mere tid.
"Der er nogle detaljer, som vi gerne vil have styr på for at kunne præsentere det hele i sammenhæng. Derfor har jeg bedt formanden om et par dage mere," siger Kristersson.
På trods af at formanden for Riksdagen, talman Andreas Norlén, for fire år siden blev kritiseret for at være langsom i forbindelse med afstemningerne om en ny statsminister og selv har sagt, at det ikke skal gentage sig, forlænger han Kristerssons opgave med at forsøge at danne en regering til fredag 14. oktober. Så kan statsministerafstemningen finde sted mandag den 17. oktober.
{{toplink}}
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Læs også


























