Ny folkemødedirektør: ”Der vil aldrig være en aura af konsensus omkring Folkemødet”

4. december 2024 kl. 04.00
Den særlige sitrende stemning, når man går rundt og har planlagt et program, men også kan være spontan og lade sig opsluge af en debat eller et pludseligt, uventet møde.
Det er det, Folkemødets nye direktør, Signe Saabye Ottosen, elsker mest ved Folkemødet.
Og på den måde ligner hun formentlig en hel del af de tusindvis af gæster, der siden 2011 årligt er strømmet til Østersøens demokratifestival.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Fonde kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fonde
Nyhedsoverblik
Fondene og det offentlige Danmark
Private fonde og det offentlige Danmark arbejder tættere end nogensinde før. Både lokalt og nationalt.
Fonde giver flere bevilliger direkte til ministerier og kommuner, og samtidig går de fra at sponsorere enkelte projekter til at engagere sig i hele strategier og udviklingsforløb.
Det får hjulene til at snurre i magtens maskinrum, men får fondene, de resultater, de betaler for? Hvad gør samarbejdet ved myndigheder og fagfolks rolle, selvforståelse og handlefrihed? Og hvem står til ansvar overfor borgerne, når private fonde betaler?
Det dykker vi ned i frem mod sommeren på Altinget.

Fonde vil gøre velfærdssamfundet til en god investering

Fonde støtter privat rådgivning til misbrugsfamilier

Tidligere departementschef: Samfundskontrakten er brudt, når man ikke må være kritisk over for flere skatter

Friluftsrådet til den kommende regering: Prioritér befolkningens naturglæde og gør naturen til en folkesag

Debatten om mistrivsel i skolerne overser en oplagt kur: Foreningslivets frirum

Generalsekretær: Foreningslivet er ikke nostalgi og kulturarv. Det er samfundskritisk infrastruktur

Videnskabernes Selskab: Derfor har Folketinget brug for uafhængig videnskabelig rådgivning














