Bliv abonnent
Annonce

Tronskiftet sender Bikubenfonden på ekstra-arbejde

Foto: Albert Nieboer/AP/Ritzau Scanpix
4. januar 2024 kl. 05.00

Onsdag aften meddelte kongehuset i en pressemeddelelse, at alle de protektioner og æreshverv, som hidtil har været varetaget af kronprinsparret og Hendes Majestæt Dronningen ophører indtil videre. Først i månederne efter tronskiftet bliver det afklaret, hvilke organisationer, foreninger og fonde, som fremover får glæde af de royales poster.

Det gælder også for Bikubenfonden, som gennem de sidste 20 år har samarbejdet med kronprinsparret om at uddele Kronprinsparrets Priser. Hæderspriserne er Bikubenfondens årlige hædring af danske, grønlandske og færøske personligheder, der ”lyser op ved eksemplets kraft” på den kunstneriske scene eller i den sociale sektor.

Kronprinsparrets Priser blev indstiftet i 2004 som en bryllupsgave fra Bikubenfonden til DKH Kronprins Frederik og Kronprinsesse Mary. Men med det annoncerede tronskifte i det danske kongehus står Bikubenfonden overfor en udfordring, der som minimum handler om, hvad priserne skal kaldes fremover.  

LogoFonde
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Fonde kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fonde

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026