Bliv abonnent
Annonce

Pres for at udvide forskerordningen

Økonomiprofessor og tidligere vismand Jan Rose Skaksen anbefalede på regeringens  Vækstforum at udvide forskerskatteordningen til fem år.
Økonomiprofessor og tidligere vismand Jan Rose Skaksen anbefalede på regeringens Vækstforum at udvide forskerskatteordningen til fem år. Foto: henrik/Altinget.dk
19. april 2010 kl. 22.25

Lige nu er der lidt for mange danskere, der bruger ordningen til, at folk synes, at den er rimelig. Her kan man godt være mere restriktiv.

Jan Rose Skaksen
Professor i økonomi
Den attraktive forskerordning med en skatteprocent på 25 til primært udenlandske forskere og eksperter bør udvides fra tre til fem år.

Samtidig skal der så strammes op på reglerne for at komme på ordningen, så færre danskere kan benytte sig af den. Sådan lød den klare anbefaling til regeringstoppen på sidste uges møde i regeringens Vækstforum.

Opfordringen kom fra økonomiprofessor på CBS og tidligere vismand i Det Økonomiske Råd Jan Rose Skaksen, som dermed fulgte op på tidligere lignende krav fremsat fra erhvervslivets organisation DI.

Som det er nu, forsvinder langt de fleste udlændinge på ordningen, når den udløber efter tre år.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026