Kristine Korsgaard
Morten Øyen Jensen
Simon Friis DateAltinget udnævner journalistisk chefredaktør

Altinget udvider chefredaktionen og udpeger nuværende redaktionschef Kristine Korsgaard til journalistisk chefredaktør.
”Kristine Korsgaard er en af sin generations dygtigste journalister, og gennem de sidste to et halvt år har hun som redaktionschef demonstreret, at hun også er en fremragende leder. Derfor er jeg meget glad for, at hun har sagt ja til at påtage sig endnu mere ansvar,” siger Altingets ansvarshavende chefredaktør, Jakob Nielsen.
Altingets brugere er fantastiske at lave indhold til, fordi de er ualmindeligt vidende, går op i politisk substans og har stor lyst til at diskutere
Kristine Korsgaard
Journalistisk chefredaktør, Altinget
Kristine Korsgaard er uddannet journalist og cand.scient.pol. og har arbejdet på blandt andet Politiken og i flere ministerier, før hun kom til Altinget i 2017.
”Kristine har en meget sikker fornemmelse for den journalistik, Altinget står for – den kritiske og indsigtsfulde journalistik, der aldrig forfalder til kynisme. Ud over alle driftsopgaverne kommer Kristine Korsgaard også til at bidrage til at tegne Altinget udadtil, og det ser jeg meget frem til,” siger Jakob Nielsen.
Som journalistisk chefredaktør skal Kristine Korsgaard blandt andet stå for udviklingen af vækstplaner for Altingets 29 nichemedier.
”Altingets brugere er fantastiske at lave indhold til, fordi de er ualmindeligt vidende, går op i politisk substans og har stor lyst til at diskutere den med hinanden i vores spalter. De stiller høje krav, og en af mine vigtigste opgaver bliver at udvikle vores journalistik, så Altinget bliver ved med at være uundværligt for dem, der har brug for at følge med i, hvad der sker politisk på deres område," siger hun.
Altingets redaktionelle ledelse
- Jakob Nielsen, ansvarshavende chefredaktør
- Kristine Korsgaard, journalistisk chefredaktør
- Maja Hagedorn, redaktionschef, Forside & EU
- Kristian Andersen, redaktionschef, Debat & Navne
- Mads Outzen, Lyd, podcast & foto
Nye navne skal styrke Altinget
Udnævnelsen, som træder i kraft med det samme, kommer sammen med en stribe andre interne rokader, der samlet set skal styrke Altinget redaktionelle profil.
Den hidtidige klimaredaktør, Morten Øyen Jensen, overtager Kristine Korsgaards opgaver som daglig nyhedsredaktør for nichemedierne, og Simon Friis Date er udnævnt til ny redaktør for Altinget Klima.
Samtidig har Altinget ansat Laura Bejder Jensen i en nyoprettet stilling som datajournalist, hvor hun skal bidrage til at styrke Altingets brug af data og grafik samt anvendelsen af kunstig intelligens i den daglige journalistik.
Indsigt
Sverri Hammer61 årI dag
Partner, Mobilize Strategy Consulting, lektor i strategi, organisation og ledelse, DTU, lærebogsforfatter
Jens Ejbye Schmidt61 årI dag
Institutleder, professor Institut for Grøn teknologi , Syddansk Universitet
Kirsten Hørder86 årI dag
Gæsteforsker, Børne- og Ungdomspsykiatri, Syddansk Universitet, fhv. ledende overlæge, Børne- og ungdomspsykiatrisk afdeling, Odense, fhv. leder af Center for Spiseforstyrrelser, Psykiatrien region Syddanmark og Odense Universitetshospital

Søren Egge Rasmussen spørger Jacob JensenEr ministeren enig i, at mindstekrav til hold af grise ikke lever op til dyrevelfærdsloven?Besvaret
Lotte Rod spørgerHvad er ministerens holdning til, at forældre til børn med handicap rammes af tre former for skjult vold, når de søger hjælp?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Ane Halsboe-JørgensenVil ministeren sikre, at grønlandske studerende understøttes under deres ophold i Danmark?Besvaret
- L 121 Universitetsloven med videre (Uddannelses- og Forskningsministeriet)1. behandling
- L 131 Lov om erhvervsuddannelser med videre (Børne- og Undervisningsministeriet)1. behandling
- L 132 Lov om videnskabsetisk behandling af sundhedsvidenskabelige og sundhedsdatavidenskabelige forskningsprojekter med videre (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)1. behandling























