Censorformand: Arbejdsmarkedet kan blive den store taber af kandidatreformen

Som led i præsentationen af uddannelsesudspillet Forberedt på fremtiden I er jura blevet fremhævet som en af de kandidatuddannelser, der kan reduceres fra to år til 1 ¼ år. Samtidig lægges der med udspillet op til, at autorisationsgivende kandidatuddannelser fortsat skal være toårige.
Som vi i censorkorpset forstår udspillet, skal der fremover være to kandidatuddannelsesveje for jurister: to år for kommende advokater, dommere og anklagere, og 1 ¼ år for alle andre jurister.
For os som censorer ved de juridiske uddannelser i Danmark vækker udspillet betydelig bekymring. Vi forstår helt grundlæggende ikke det faglige behov for at ændre meget velfungerende jurauddannelser.
Kravene til de kompetencer, jurister hver dag bringer i spil for at løse store og komplekse samfundsopgaver, er ubestridt øget betydeligt igennem årene
Jon Stokholm
Formand for censorformandsskabet for de danske jurauddannelser
Kravene øges hele tiden
Kravene til de kompetencer, jurister hver dag bringer i spil for at løse store og komplekse samfundsopgaver, er ubestridt øget betydeligt igennem årene. GDPR-kravene har vi alle efterhånden vænnet os til, og de udgør et glimrende eksempel på, hvor store krav skærpet compliance på et område stiller til blandt andre juristerne – uanset om de er ansat i det offentlige eller private.
Den udbredte digitalisering er endnu et åbenlyst eksempel på en udvikling, som jurauddannelserne nødvendigvis må tage højde for. Morgendagens jurister skal klædes på til at hjælpe Danmark i mål med den – meget fornuftige – målsætning at sikre digitaliseringsklar lovgivning.
Jurister kommer i stigende grad til at skulle samarbejde med blandt andre dataloger – ikke mindst i den offentlige sektor, hvor blandt andet skatteforvaltningens inddrivelsessystem har vist, hvor vanskelig en opgave det er.
Bæredygtighedsdagsordenen kan også nævnes som et eksempel på nødvendigheden med en dybdegående kompetenceudvikling blandt jurister. Fra 1. januar 2024 træder EU’s første trin i kravene om bæredygtighedsrapportering i kraft. Forude venter et omfattende regelkompleks vedrørende bæredygtighed, som blandt andet de jurister, der skal rådgive fremtidens virksomhedsledere, er nødt til at kunne forholde sig kvalificeret til. Det gælder selvfølgelig også jurister, som skal udforme og administrere de relevante regler i ministerier, styrelser og forvaltning.
Færre kompetencer til gavn for arbejdsmarkedet
Kortere uddannelser kan kun betyde færre kompetencer, og en reduktion af kandidatuddannelserne går stik imod de krav, som stilles til blandt andet fremtidens jurister i et samfund med stigende kompleksitet. Det tager tid at udvikle de nødvendige kompetencer, og det vil være en misforståelse at tro, at universiteterne blot kan kompensere for kortere studietid ved at tilbyde flere undervisningstimer per uge.
Kortere uddannelser kan kun betyde færre kompetencer, og en reduktion af kandidatuddannelserne går stik imod de krav, som stilles til blandt andet fremtidens jurister
Jon Stokholm
Formand for censorformandsskabet for de danske jurauddannelser
Vi er i censorkorpset meget bekymrede over udsigten til et A- og B-hold for jurister. Det er vores klare forventning, at alle jurastuderende vil stræbe efter at blive optaget på den toårige kandidatuddannelse, blandt andet for at kunne blive advokat, men også for at sikre sig fremtidig mobilitet. En sådan stræben efter at sikre sig adgang til ”A-holdet” vil utvivlsomt udfordre et i forvejen trykket studiemiljø yderligere. Det har ingen glæde af.
Muligheden for udvekslingsophold i udlandet, der generelt også for jurister anses for at give yderst værdifulde kompetencer i en global verden, vil reelt forsvinde som følge af fagtrængsel på kun to semestre, hvis kandidatuddannelsen forkortes. Fremtidens danske jurister vil dermed få ringere forudsætninger for at indgå i internationalt arbejde til gavn for Danmark.
Udspillet opererer med ”livslang læring”, der skal sikre, at jurister med en kortere kandidatuddannelse på et senere tidspunkt kan bygge ovenpå deres kandidatuddannelse blandt andet for at kunne blive advokater. Vi tvivler dog på, at dette tilbud reelt kan opveje de ulemper, der vil opstå for den gruppe jurister, der som nyuddannede kandidater kommer til at stå med færre kompetencer på hånden end deres kollegaer.
Vi er helt med på, at der i de kommende år kan være behov for at øge arbejdsudbuddet, men det kan gøres på andre måder, der ikke sænker kompetenceniveauet for blandt andet jurister. Danske Universiteter har lanceret gode alternativer.
Arbejdsmarkedet kan blive den store taber, hvis vores kommende juridiske kandidater fra universiteterne har færre kompetencer i en fremtid, hvor kompleksiteten kun ser ud til at blive øget.
Indsigt
Julio E. Celis85 årI dag
Professor, rådgiver, det videnskabspolitiske udvalg under European Academy of Cancer Sciences
Torben Kylling Petersen51 årI dag
Fhv. adm. direktør, Destination Vesterhavet
Anne Merrild51 årI dag
Professor og institutleder, Institut for Bæredygtighed og Planlægning, Aalborg Universitet

Søren Egge Rasmussen spørger Jacob JensenEr ministeren enig i, at mindstekrav til hold af grise ikke lever op til dyrevelfærdsloven?Besvaret
Lotte Rod spørgerHvad er ministerens holdning til, at forældre til børn med handicap rammes af tre former for skjult vold, når de søger hjælp?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Ane Halsboe-JørgensenVil ministeren sikre, at grønlandske studerende understøttes under deres ophold i Danmark?Besvaret
- L 121 Universitetsloven med videre (Uddannelses- og Forskningsministeriet)1. behandling
- L 131 Lov om erhvervsuddannelser med videre (Børne- og Undervisningsministeriet)1. behandling
- L 132 Lov om videnskabsetisk behandling af sundhedsvidenskabelige og sundhedsdatavidenskabelige forskningsprojekter med videre (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)1. behandling






















