Bliv abonnent
Annonce

“Det kan de skyde en hvid pind efter”: Kandidatudvalget kommer ikke til at redde regeringens universitetsreform, siger medlem

Universitetsaftalen stammer fra et forlig mellem SVM-regeringen, Konservative, Liberal Alliance, SF og Danmarksdemokraterne. 
Universitetsaftalen stammer fra et forlig mellem SVM-regeringen, Konservative, Liberal Alliance, SF og Danmarksdemokraterne. Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
2. oktober 2024 kl. 05.00

Når Kandidatudvalget i løbet af efteråret kommer med den endelige rapport over fremtidens universitetsuddannelser, bliver det en våd klud i ansigtet på partierne, der lavede universitetsforliget i sommeren 2023.

Det fortæller forpersonen for Danske Studerendes Fællesråd, Esben Salmonsen, der er medlem af kandidatudvalget, til Altinget.

Udvalget kan nemlig ikke løse den centrale udfordring med at få skabt en ny fleksibel erhvervskandidatuddannelse, der bliver så udbredt, som partierne ønskede:

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026